Civilizace: Úsvit, dle legendární hry

Akce Příroda
víkendovka
Datum
Místo Třemošnice u Čáslavi a Pardubic,přír.park Doubrava
Věk 18 - 99 let
Cena 100 Kč
Kontaktní osoba Michal Šindler
420777583491
tajna.schranka@brontosaurus.cz
Web akce: facebook.com

Co na nás čeká

Zážitkový program je inspirován legendární počítačovou hrou Civilizací I a lidskými dějinami. Začínáte jako prostí osadníci v novém prostředí bez jakýchkoliv znalostí a vybavení. Co uděláte je na vás.

Jaký bude váš osud? Zemřete hlady? Sežerou vás hladové šelmy či padnete za oběť barbarským kmenům? Budete dost chytří a zvládnete posunout lidské poznání? Podaří se vám z malého kmene osadníků vybudovat velkolepou civilizaci?

Poznejte na vlastní kůži počátky lidských dějin a staňte se jejich tvůrci! Aneb pomoc na starobylém hradě i na květnaté louce s tůněmi v přírodním parku.

Co, kde a jak

Sraz je v pátek v 19 hodin u vlakového nádraží v Městě Třemošnice, v sousedství autobusového nádraží. (Čekáme na příjezd busu z Pardubic i vlaku od Čáslavi - Prahy).

Strava bude převážně vegetariánská, přizpůsobena speciálním potřebám účastníků, jezdí k nám vegani i celiaci např.

Máme k dispozici stany na zapůjčení, možnost spaní i pod celtou, případně pod střechou terénní základny, hrad - místnost -viz níže.

Zřícenina hradu Lichnice se nachází na skalnatém ostrohu nad Třemošnicí a její místní části Podhradí, tyčí se jak nad Lovětínskou roklí tak i nad Hedvičinným údolím. Situována je v západním okraji Železných hor (CHKO), z místní rozhledny se naskýtá úchvatný rozhled. Při výborných podmínkách je možné vidět Říp, výjimečně dokonce Milešovku.

Hrad má jedinou plně krytou útulnou místnost, která během víkendovky slouží na spaní, debaty a jako kuchyň.

Terénní základna Hamry u Pařížova, (srub), leží v přírodním parku Doubrava poblíž obce Pařížov - místní části obce Běstvina, odkud jezdí např. přímé busy až do Pardubic, využíváme zastávku Křížovka (u restaurace), odkud jdeme neznačenou cestou 1,5 km cca. Pěšky je vzdálen 5 km od žst. Třemošnice.

Ve srubu je zavedena elektřina, velká místnost je vybavena kamny a lednicí, kadibudky jsou umístěny venku. Je obklopen zahradou, květnatou loukou, pod kterou protéká řeka Doubrava a lesem.

Jde o pozůstalost od entomologa, ornitologa a milovníka přírody, Jaroslava Trakala, zakladatele mnoha tůní a mokřadů, působil i v pražské ZOO. Zelený dům Chrudim pokračuje v jeho vizi ochrany přírody.

Dobrovolnická pomoc

Víkendovka vám umožní se seznámit s malebnou krajinou a zajímavými zákoutími Železných hor a přírodního parku Doubrava, potkat nové zajímavé lidi, pomoci hradu Lichnice (vyřezávání náletů křovin narušující zdi hradu, další drobné opravy na hradě) a přilehlé přírodě (sekání a následné vyhrabávání buřeně kolem tůní pro chráněné obojživelníky, čištění kamenných zídek pro ohrožené ještěrky, které zde žijí, pomoc na zahradě s kvetoucími keři a bylinami, v lese kolem srubu nacházejícím se nad květnatou loukou, práce se dřevem apod.) a v neposlední řadě bude pro vás připraven netradiční zážitkový program, při kterém se rozhodně pobavíte a hodně nasmějete. Určitě nebudete odjíždět z víkendovky s prázdnou.

Malá ochutnávka

https://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/brontosauri-obsadili-lichnici-20170530.html

https://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/brontosauri-pomahali-20181101.html

https://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/dobrovolnici-pomahali-na-lichnici-20161012.html

http://www.nevladky.cz/akce/neziskovky/dobrovolnici-hnuti-brontosaurus-z-cele-republiky-pomahali-v-nasem-kraji-nejen-v-ochrane-prirody-ale-/

(Zde na nevládkách je prvních 12 fotek z víkendovek na Skutečsku, zbývající jsou z Lichnice a Pařížova.)

Organizační tým

Těší se na tebe Michal S., Michal R., Eva, Tibor.

Kontakt

Kontaktní osoba: Michal Šindler
E-mail: tajna.schranka@brontosaurus.cz
Telefon: 420777583491
Webová stránka: odkaz